חיפוש יצירות
חיפוש חברים
חיפוש בדפי יוצר ובאתר
חיפוש מורחב

זכור אותי במחשב זה

שכחתי שם משתמש/סיסמה

עמוד הבית > content > בוקר של זהב חוגגים את יצירותיהם של רימונה די נור ואוסקר סלדק

בוקר של זהב: חוגגים את יצירותיהם של רימונה די-נור ואוסקר סלדק

 

 

בוקר של זהב נוצר כדי לחגוג ולכבד את המורשת התרבותית של היוצרים הוותיקים בארץ. בבוקר המוזהב האחרון לשנת 2016, כיבדנו את יצירותיהם הפופולריות של הפזמונאית רימונה די-נור והמלחין אוסקר סלדק, שיצרו את שיריהם לפני 40 ו-50 שנה ויותר.

 

 

מימין לשמאל: חיים קינן, מאיר ברבי, יניב גריידי, דני כץ ויוריק בן דוד

 

 

אוסקר סלדק פעל כמלחין לתקופה של 3 שנים בלבד, אך בתקופה הקצרה הזאת הספיק להעשיר את התרבות הישראלית בלהיטים שהיו פופולריים במחצית השנייה של שנות ה50.  בין להיטיו נמנים "שיר הצנחנים", "הורה להקות", "זהירות נהגת", "מכרות שלמה" ו"בת הרועים".

 

 

 

 

 

כשסיים את לימודי התיכון, התגייס אוסקר לצה"ל וצורף ללהקת פיקוד צפון. בתוכנית הראשונה בה עבד, "מוישה ונטילטור", היה אחראי לכתיבת המוסיקה. מנקודה זו והלאה, המשיך אוסקר להלחין שירים לתוכניות ונרשם בתור חבר מן המניין לאקו"ם. כיום, מתגורר סלדק בעיר קולוראדו שבארה"ב. לפני 6 שנים, ביום הולדתו השבעים וחמישה, הכריז מושל קולורדו על "יום אוסקר סלדק", כשהוא מציין שהכבוד ניתן על תרומתו של סלדק לקהילה היהודית.

 

 

צדוק סביר

 

 

היוצרת הבאה שהוקרנו בבוקר של זהב היא רימונה די-נור. די-נור היא סופרת ילדים, מתרגמת, עורכת ופזמונאית. רימונה התחילה לכתוב פזמונים עוד בימי נערותה, כאשר הייתה תלמידה בגימנסיה הריאלית בראשון לציון. כשהתגייסה לצבא, שירתה ככתבת צבאית ב"מחנה גדנ"ע". במהלך שירותה הצבאי פגשה את סגן אלוף שאול ביבר, ראש ענף הווי ובידוק במפקדת קצין חינוך דאז, שעודד אותה לכתוב פזמונים ולא רק כתבות.

 

 

מימין לשמאל: ליאורה שלזינגר, גילה חסיד, רימונה די-נור, מיקי ריגר

 

בין פזמוניה של רימונה נכללים השירים "כל יום אני מאבדת", "עוד 70 שנה", "שיר לפנות ערב", "כשאהיה גדול" והתרגומים לשירי הביטלז שכללו את "השוטה על הגבעה" ו"תאר לך".

 

 

 

רימונה כתבה עשרות ספרי ילדים, בעיקר לפעוטות. הספר שכתבה, "איך ילד גדל", זכה לביקורות אוהדות בקהל הישראלי: הוא הולחן, הומחז, שודר ברדיו ובטלויזיה והפך ללהיט של שירי יומולדת לילדים.  

 

הופיעו, שרו וניגנו: צדוק סביר, ליאורה שלזינגר, דני כץ, יוריק בן דוד ויניב גריידי.

2010© כל הזכויות שמורות לאקו"ם