חיפוש יצירות
חיפוש חברים
חיפוש בדפי יוצר ובאתר
חיפוש מורחב

זכור אותי במחשב זה

שכחתי שם משתמש/סיסמה

עמוד הבית > content > זוכרים את שושנה דמארי

זוכרים את שושנה דמארי

 

הסיפור מאחורי שני שירים של מלכת הזמר העברי לציון 10 שנים לפטירתה.

כתב: מרדכי (מוטקה) שלף ערך: שרון שנקמן

שנים עברו שוב השקיעה יוקדת


בשנת 1943 הוזמנה לראשונה זמרת אלמונית בשם שושנה דמארי להופיע בתכנית השנייה של תיאטרון לי לה לו. נתן אלתרמן כתב לתכנית זו מספר פזמונים והלחין אותם משה וילנסקי.התחזית הייתה שאחד השירים בתכנית – "על חמור" – יהפוך ללהיט גדול. למקרה שיהיה צורך בהדרן – הכינו את השיר החדש שכתבו "כלניות". שושנה דמארי לא התלהבה מהשיר ואמרה לאורך כל החזרות שהיא לא תשיר את השיר כיוון שהוא "לא משהו"- בלשונה.

 

למרות שלמדה את השיר – חזרה ואמרה : את השיר הזה – אני לא שרה.בסוף ההצגה –התברר שאכן יש צורך בהדרן , ואמרו לשושנה : עכשיו תכנסי לבמה ותשירי "כלניות". התעורר ויכוח חריף מאחורי הקלעים ואפילו הקהל שמע את הויכוח: " את כן תשירי" , "אני לא אשיר את השיר הזה" ...בסופו של דבר – נפתח המסך והתזמורת בניצוחו של משה וילנסקי התחילה לנגן את השיר , ושושנה דמארי , מחוסר ברירה ולמורת רוחה נכנסה לבמה שרה.כשסיימה – היה גל עצום של מחיאות כפיים ודרשו ממנה לשוב ולהשמיעו, וכך הפך השיר ללהיט – אחד היפים והידועים של וילנסקי ואלתרמן ובביצוע של שושנה דמארי. והשיר על החמור – נדחק למקום נמוך בהרבה ולא הפך ללהיט – כמו שציפו.

 

ועוד סיפור על הכלניות : באחד הערבים, (זה היה עדיין בזמן השלטון המנדטורי של הבריטים בארץ ) כיתרו חיילים בריטיים את תיאטרון "לי לה לו" וגרמו להפסקת ההצגה , כיוון שחשדו שהשיר "כלניות" מכוון נגד הצנחנים הבריטים בעלי הכומתות האדומות ונגד ממשלת בריטניה.

 

 

 

אור עולה בבוקר

לאחר שנים רבות בהן מיעטה שושנה דמארי- " מלכת הזמר העברי" להופיע ולהקליט, ולאחר זכייתה בשנת 1988 בפרס ישראל הוכן אלבום מיוחד המיועד להיות "קאמבק" שלה. את האלבום הפיק דודו אלהרר והמנהל המוסיקלי ומעבד השירים היה מתי כספי. לאלבום זה כתבה נעמי שמר שיר חדש – "אור".

נעמי שמר התכוונה לשיר אישי, שקט ומהורהר ודודו אלהרר שהיה מיודד מאד עם נעמי מספר שאם מכירים את נעמי שמר ואם קוראים את מילות השיר - מבינים מיד שהמנגינה הסוחפת אינה מתאימה למילות השיר. ואכן - מספר דודו אלהרר-בקלטת שמסרה לו נעמי שמר היא עצמה שרה את השיר הרבה יותר לאט.

 

לאחר עיבודו של מתי כספי וההקלטה של שושנה דמארי שלח דודו לנעמי את ההקלטה החדשה של שושנה. נעמי כעסה מאד וטלפנה לדודו בדיוק כשהוא הסיע את שושנה דמארי למעצב שעיצב עבורה שמלה למופע החדש (שאותה רואים בסרטון). נעמי שמר לא ידעה ששושנה מקשיבה לשיחה ברכב ובין השאר אמרה נעמי בכעס: "זה לא השיר שכתבתי", "קרא את המלים", "אני ממש מאוכזבת ומבקשת שתחזרו לאולפן ותקליטו את השיר מחדש".... ברגע שנעמי לקחה אוויר משטף הזעם אמר לה דודו: " שושנה איתי ברכב והיא מקשיבה לך...." נעמי ריסנה את עצמה קצת ושושנה אמרה לה "נָעמִי , זה הטמפרמנט שלי , ככה אני מרגישה את השיר" . נעמי סיימה את השיחה באקורד קודר.

 

לימים, נוכח מה שקרה עם השיר, אמרה נעמי לדודו אלהרר: "השיר הזה הוא הוכחה חותכת שלשירים יש דינאמיקה משלהם מרגע שהם פורחים להם מפה. מובן שטעיתי בו ולשושנה יש חושים טובים..."

האלבום "אור" זכה להצלחה רבה והשיר "אור" היה לשיר מבוקש ואהוב בערבי שירה והפך לריקוד עם פופולארי ולהמנון פסטיבל המחולות בכרמיאל.

 

 

 

מוטקה שלף הקים מקהלות וחבורות זמר רבות וניצח עליהן. מזה שני עשורים הוא משמש כמנהל המוסיקלי של חבורת שוהם. אחת לשבוע הוא מפרסם סיפור מעניין על שיר מהזמר העברי בעמוד הפייסבוק שלו.

2010© כל הזכויות שמורות לאקו"ם