חיפוש יצירות
חיפוש חברים
חיפוש בדפי יוצר ובאתר
חיפוש מורחב

זכור אותי במחשב זה

שכחתי שם משתמש/סיסמה

עמוד הבית > content > חזקות מהרוח יום האישה הבינלאומי 2016

חזקות מהרוח - יום האישה הבינלאומי 2016

כתב: שרון שנקמן

 

יום האישה הבינלאומי מצוין בעולם כולו בתאריך ה-8 במרץ,  יום זה מוקדש לציון הישגיהן של הנשים בעולם ומאפשר לנו לחשוב על דרכים לשפר ולחזק  את מעמדן בתחומים שונים. לכבוד יום זה, אספנו שירים של יוצרות מוכשרות המביאות לקדמת הבמה את השיח החשוב בנוגע למצב הנשים בחברה הישראלית ובכלל. 

נעמי שמר כתבה את "ואלס להגנת הצומח" בשנות ה60' כמחאה על ריבוי ההטרדות המיניות בצבא בפרט ובחברה בכלל. המסר החד שצמחים זוכים להגנה מהחברה יותר מנשים טושטש עם השנים מכיוון שהשיר שימש כשיר ילדים וכהמנון לשמירה על הטבע. 

 

 

 

 

 

סי היימן התריסה עם "לא עובדת בשביל אף אחד" ו"גיבור גדול", גלי עטרי שרה טקסטים מעצימים כמו "חזקה מהרוח" שכתבה אסתר שמיר ו"מה שאת אוהבת" ושרית חדד יצאה נגד הציפיות להתחתן מהר ולהביא ילדים ב"חגיגה" (מילים ולחן: הנרי). זה גם המקום לציין כי "המקום הכי נמוך בתל אביב" שכתבה אסתר שמיר בשנת 1982, היה התקליט הראשון שבו הזמרת כתבה מילים ומנגינה, זו הפעם הראשונה שהשתמשו במונח זמרת יוצרת.

 

 

 

 

בשנת 90' הוציאה אתי אנקרי את "לוליטה" שמתאר בחדות  את הניצול שעוברות נשים בתעשיית הבידור. באותה שנה מרגלית צנעני הלחינה ושרה את "חומות חימר" שכתבה רחל שפירא על כאבן של נשים שנאבקות לעצמאות. ב2014 בטקס הדלקת המשואות הממלכתי שהוקדש לנשים שרה אסתר רדא את שירת דבורה (לחן: נורית הירש).

 

 

 

 

 

שני שירים מהשנה האחרונה, האחד של ספיר וולך, "בלי לחשוב פעמיים" .

 "...זו לא תרבות, את לא צריכה

 להתמסר לקצב מסויים.

ולא לרחבה של מלחמות שוורים צמאי דם

את לא נתח בשר במסבאת הבוקרים של העולם..." (מילים ולחן: ספיר וולך)

 

 

 

 

 

והשני של ריקה רזאל " יום אחד" 

"...יום אחד עוד הכל יפתח בך

יום אחד עוד תתחילי לשיר

והקול הבוער שנדחק והוקפא

 יתנחם יתעורר ויפשיר.." (מילים ולחן: ריקה רזאל ון לואן)

 

 

 

 

 

האם קיים שוויון?

 

 

לכבוד יום האישה הבינלאומי, חקרנו ובדקנו כמה נשים נרשמות כל שנה כיוצרות לאקו"ם לעומת גברים? הנתונים המפתיעים לצערנו, מעידים כי לאורך השנים קיים פער משמעותי בין מספר נשים יוצרות לבין מספר גברים יוצרים הרשומים באקו"ם. בשנת 1936, שנת היווסדה של אקו"ם, נרשמה יוצרת אחת בלבד מתוך 30 נרשמים. בשנת 2015 , 80 שנה אחרי, נרשמו 160 יוצרות מתוך סה"כ 570 נרשמים חדשים לאקו"ם.

בגרף המצורף, המציג נתוני הרשמה של נשים החל משנת 1990 ועד 2015, ניתן לראות כי אחוז הנרשמות החדשות נע בין 20%-30% באופן קבוע (תנודות קלות בלבד בין השנים). השאלה החשובה היא מדוע??


 

 

 

 

האם נורמות חברתיות וגורמים כמו שמרנות תרבותית והגבלות הלכתיות, מנציחות את אי השוויון המגדרי במוזיקה הישראלית? מה עוצר נשים בארץ מליצור? האם יש לכך סיבה אמיתית? האם יצירה זה מקצוע "גברי" ? 

נשים יקרות ומוכשרות, אנו קוראים לכן להמשיך ליצור בכל הכוח, המוזיקה שלכן נפלאה, חשובה ומשפיעה על החברה לא פחות מגברים. יום האישה שמח !

2010© כל הזכויות שמורות לאקו"ם