חיפוש יצירות
חיפוש חברים
חיפוש בדפי יוצר ובאתר
חיפוש מורחב

זכור אותי במחשב זה

שכחתי שם משתמש/סיסמה

עמוד הבית > content > כמה מילים מנשיא cisac זאן מישל זאר לרגל השקת יוזמת italia creativa

כמה מילים מנשיא CISAC, ז'אן מישל ז'אר, לרגל השקת יוזמת "Italia Creativa".

 

 

אני שמח על ההזדמנות לפנות אליכם היום במסגרת תפקידי כנשיא CISAC, ארגון המייצג יוצרים בכל העולם.

 

CISAC הוא גוף גלובלי שמייצג יותר מארבעה מיליון יוצרים, בלמעלה מ-120 מדינות. המשימה שלנו היא להגן על הזכויות ולקדם את האינטרסים של היוצרים בכל תחומי האומנות: ממוזיקה לאומנות חזותית, אומנות אודיו-ויזואלית, דרמה וספרות.

 

תודה מיוחדת לך, השר פרנצ'סיני, על התמיכה באירוע בשם ממשלת איטליה.

 

היום אנו חוגגים את הכוח הבלתי רגיל והפוטנציאל של תעשיות התרבות והיצירה.

 

במשך שנים אנו יודעים כי בעתיד, הצמיחה הכלכלית לא תגיע מייצור או מתעשיות מסורתיות, אלא מידע ויצירתיות. כיום, יש לנו מחקרים מקומיים וגלובליים שמוכיחים טענה זו. מחקרים אלו מתרגמים את התחזיות לעובדות ונתונים, המציירים תמונה מרשימה לא רק לגבי מה שתעשיות היצירה השיגו עד כה – אלא גם מה הן יכולות להשיג אם יספקו להן את התנאים הנכונים בעתיד.

 

 

מחקר זמנים לתרבות

 

כיום, מניעים היוצרים כלכלה רחבת היקף. המחקר הכלכלי שערכה CISAC, "זמנים לתרבות", פורסם בדצמבר 2015 ומכה גלים עד היום. הנתונים שסיפק נחקרו, נלמדו וצוטטו ע"י קובעי המדיניות בארצות רבות בעולם.

 

היום נתמקד בתעשיות היצירה של איטליה.

 

 ז'אן מישל ז'אר 


החברים ב-CISAC, יוצרים מכל העולם, הם המנוע להצלחה הזאת. העבודה שלהם מניעה את ההצלחה של העולם הדיגיטלי -מוזיקה, סרטים, ספרים וערוצי חדשות מניעים פעילות דיגיטלית. מנועי חיפוש ורשתות חברתיות נשלטות ע"י עבודתם של כותבי השירים, המוזיקאים, המפיקים והתסריטאים, הצלמים, הכותבים ועוד אמנים אחרים. מדובר בתגובת שרשרת בקנה מידה עולמי, המונעת כתוצאה מעבודתם של מיליוני יוצרים.

 

זה יהיה נחמד להסתכל על המספרים המטורפים האלה ולהגיד: "אם המצב כה מזהיר, סיימנו את עבודתנו!". אבל לא התכנסו היום לשם שיבוח עצמי. התכנסנו כדי להגביר את ההצלחה וכדי לזהות איפה ההתקדמות נעצרת. אנחנו כאן כדי להציע פתרונות שיביאו למיצוי הפוטנציאל הגלום. כי האמת היא שתעשיית התרבות והיצירה, עבור היוצרים - עדיין לא מיצתה את הפוטנציאל שלה.

 

אנחנו מוכרחים לתקן כשלים בסביבות בהן יוצרים עובדים. אם נעשה זאת, היתרונות הכלכליים יהיו עצומים ויובילו לצמיחה בכלכלה ויצירת מקומות עבודה חדשים. הכשל העיקרי בו ארצה להתמקד הוא נושא "זליגת הערך". כדי לשרוד ולשגשג, חייבים היוצרים להיות מתוגמלים באופן הוגן על העבודה שלהם. היום, חלק מחברות שירותי המוזיקה הגדולות בעולם משגשגות על גבם של היוצרים בכך שהן מתגמלות אותם באופן לא הוגן. כך גורמות החברות לעיוות שוק שבולם צמיחה בתעשיות היצירה.

 

החדשות הטובות הן שבעיית זליגת הערך זוהתה ע"י קובעי המדיניות. האיחוד האירופי ניסה לפתור את בעיית זליגת הערך דרך הצעת חוק שעלתה בשנה שעברה. התקווה היא שהצעת החוק תסיים את העידן בו חוקי זכויות היוצרים לא מטיבים עם היוצרים.

 

תמורות אלו יניעו פיתוח כלכלי בתעשיות היצירה וישפרו את חייהם של היוצרים. אנחנו חייבים לתמוך בהצעת החוק כשהיא תגיע לפרלמנט האירופאי השנה. אחרי אירופה, נרחיב את הטיפול בבעיה אל שאר העולם. 

 

לסיכום: תעשיות היצירה חשובות לאין ערוך כשמדובר בעתיד של הכלכלה ויצירת מקומות עבודה חדשים. איטליה מראה לנו את הדרך, כפי שמוכיח מחקר "זמנים לתרבות".  עם זאת, יש עוד הרבה עבודה לעשות כדי לעודד צמיחה נוספת. אבל מעל הכל - בואו נתקן את בעיית זליגת הערך ונספק תמיכה מלאה להצעת החוק האירופאית שעשויה לפתור בעיה זו.

2010© כל הזכויות שמורות לאקו"ם