חיפוש יצירות
חיפוש חברים
חיפוש בדפי יוצר ובאתר
חיפוש מורחב

זכור אותי במחשב זה

שכחתי שם משתמש/סיסמה

עמוד הבית > content > נפטר המשורר המלחין והזמר אבשלום כהן

נפטר המשורר, המלחין והזמר אבשלום כהן

 

 

יונתן כהן, בנו של אבשלום כתב הלילה: "אבי נפטר היום בשלווה בשעה 15:57 במיטתו כשעודנו צלול. הייתה לו ההזדמנות להיפרד מאשתי ומשני בנינו שחלקו איתו את אותו החדר בארבע השנים האחרונות". אבשלום נפטר בגיל 89.

 

 

 

אבשלום נולד בתל אביב ב-13 למאי 1928 להוריו יוחאי ויונה כהן שנולדו בתימן. ללא צל של ספק, שירו הידוע ביותר של אבשלום כהן הוא "עגלה עם סוסה". אבשלום מספר כי כתב והלחין אותו כשהיה בגיל 16. רק כעבור מספר שנים השמיע אותו בקולו בתוכנית רדיו בשם "תיבת נח". אבשלום מספר, כי בסיום התוכנית ניגש אליו אדם שהציג עצמו כמר דזצינסקי מנהל בחברת התקליטים הד ארצי, וסיפר לו כי מאוד אהב את השיר, "עגלה עם סוסה", והוא מעוניין להקליט אותו. בהמשך הושמע השיר ליפה ירקוני והיא פסקה: "אני רוצה את השיר הזה". 

 

 

מתוך ערב ההוקרה לאבשלום כהן ושמואל אימברמן, "בוקר של זהב".

 

שיר נוסף ידוע שכתב אבשלום כהן (מילים ולחן) הוא "השוק השחור" אותו מבצע ישראל יצחקי. בביצוע הבא שרים אותו בן יוסף, מאיר ברבי וגילה חסיד:

 

מתוך ערב ההוקרה לאבשלום כהן ושמואל אימברמן, "בוקר של זהב".שיריו של אבשלום כהן הפכו לפופולריים באותה תקופה והושמעו רבות בתוכניות הרדיו. שירים נוספים שכתב אבשלום, כמו: "על חוף אילת", "שיר הצב", "שבת במחנה" ו"מחול הכרם"הושמעו גם כן. את שיריו ביצעו זמרים מצליחים ובניהם יפה ירקוני, ישראל יצחקי, מרים אביגיל, שמשון בר נוי, חנה אהרוני, טובה פורת ונוספים.

 

 

 

 

ב-1953 הקליט אבשלום כהן עם אהובה ואסתר לוי. את השיר לונה פרק: אבשלום מספר כי הזמר ישראל יצחקי שמע את שירי וביקש את רשותי להקליט אותו. סירבתי בשל הסכם שהיה לי עם חברת התקליטים "מקולית". יצחקי ואדם נוסף חיברו שיר בשם דומה "אבא'לה בוא ללונה-פארק".


שיר נוסף שהלחין אבשלום כהן הוא "מחול הכרם". "בקיץ 1953 ישבתי בצהריים אחד בבית קפה על מדרכה ליד קולנוע מגדלור ממול קולנוע מוגרבי" מספר אבשלום. "בשולחן לידי ישב אדם שלא הכרתי והתפתחה בנינו שיחה ידידותית, הוא הציג עצמו ואמר - שמי יחיאל מוהר. אני מיד הבנתי שמדובר במשורר החשוב ומיד עניתי לו שאני אוהב מאוד את שיריו ושחיברתי מנגינה חדשה אך אני מתקשה לכתוב לה מילים והייתי רוצה שהשיר ייכתב על 'כרם התימנים'.

 

 

 

 

 "הוא ביקש לשמוע את המנגינה", ממשיך אבשלום, "שרתי לו והוא התפעל וקבענו להיפגש בעוד שבוע באותו המקום. כעבור שבוע הוא הושיט לי את המילים לשיר שקרא לו 'מחול הכרם'. באותו מעמד הוא אמר לי 'אם תשלם לי 5 לירות, אני אתן לך את כל הזכויות!'. נתתי מיד 5 לירות, והוא הכתיב לי בפתק 'אני, יחיאל מוהר, נותן לאבשלום כהן את כל הזכויות למילים שכתבתי למנגינתו לשיר 'מחול הכרם'. הוא חתם, והפתק ישנו אצלי עד היום. התפלאתי אז שהוא מכר לי 'ילד' שלו. כשהתקבלתי לאקו"ם בשנת 1954 נתתי 50% ליחיאל מוהר ולא עשיתי כפי שביקש. השיר הוקלט על-ידי יפה ירקוני ואחרים". כעבור השנים, יהיה אבשלום כהן שותף בלא פחות מ-31 יצירות הרשומות באקו"ם

 

 

 

 

בשנת 1955, הופיע אבשלום בתל אביב כזמר בכנס גדול של ההסתדרות הציונית באמריקה: "לאחר ההופעה ניגש אלי נשיא ההסתדרות, אמריקני מיליונר בשם ג'ק טורצ'ינר. הוא הודה לי על ההופעה ואמר לי שהוא רוצה שאבוא לניו-יורק ולהופיע למען המגביות. אמרתי לו שאין לי כסף לממן נסיעה כזאת. הייתי עני. למרות שהופעתי בארץ ושירי היו מפורסמים אבל לא קיבלתי פרוטה מ"הד ארצי" שמכרו המון תקליטים עם השירים שלי. הוא ענה לי: "אל תדאג, אני אשלם לנסיעתך ואכין לך מקום מגורים". כך התחיל אבשלום את מסעו בארה"ב.

 

ב1956, התחתן אבשלום ונולדו לו שני בנים: "דאגתי למחייתנו. למדתי באותה תקופה בסמינר למורים, הצלחתי והיו לי המון הצעות ללמד שפה ומוזיקה עברית. מצבי הכלכלי נעשה מבטיח, לכן המשכתי לגדל את ילדי ולפרנס את משפחתי בכבוד. בארץ כבר לא היה לי בית. הייתי אז בקליפורניה והועסקתי בתור מורה וחזן עם מקהלה של 50 זמרים."

 

יהיה זכרו ברוך.

2010© כל הזכויות שמורות לאקו"ם